Temel Tasarım Çalıştayı

Atılım Üniversitesi – Anadolu Üniversitesi Ortak Endüstri Ürünleri Tasarımı Temel Tasarım Çalıştayı

 

27 Mart 2017 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü evsahipliğinde Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü 1. Sınıf öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımıyla bir ortak Temel Tasarım Çalıştayı gerçekleşmiştir.

 

Çalıştayın temel amacı farklı şehir ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin temelde aynı hedef için eğitim aldıklarını bilmeleri ve bu hedefe ulaşmak için ortak zeminden kaynaklanan bir eğitim sürecini yaşadıklarını öğrenmeleriydi.

 

Tasarımın doğasında olan ve süreç içinde farklı disiplinlerle, farklı kategorilerde tasarım projelerinde çalışma gerekliliği öğrencilerin eğitimlerinin başından verilmesi, öncelikle farklı eğitm kurumlarından aynı eğitimin farklı veriliş tarzına göre yetişen yaşıtları ile aynı dili konuşabilmelerini göstermek hedeflenmişti.

 

Ev sahibi üniversite olan Anadolu Üniversitesi Temel Tasarım stüdyosu öğretim elemanlarının önerileriyle Çalıştay temasını belirlenerek öncelikle öğrencilerin kendi okullarında bir ön çalışma yapmaları sağlandı. Çalıştayın teması “Metamorfoz”du. Öğrencilerin öncelikle polihedronları öğrenmeleri, devamında polihedronlardan yola çıkarak 5 aşamada kendilerine atanan hayvan figürüne ulaşmaları istendi.

 

Ön çalışmaları ve malzemeleri ile bir araya gelen iki üniversite Temel Tasartım Stüdyosu öğrencileri karışık gruplar halinde Anadolu Üniversitesi stüdyosunda bir tam gün boyunca nihai çalışmalarını ortak kararla tamamladılar.

 

Her iki üniversite öğrenci ve öğretim elemanları tarafından beğeni ile takip edilen ve özellikle öğrencilerin motivasyonunu arttıran bir süreç olarak tamamlanan çalıştay sonunda ilerideki yıllarda bu çalışmanın karşılıklı tamamlanması dilekleri iletildi.

 

Bölümüz katılımcı öğrencilerin listesi:

 

Canberk Karadağ

Başar Karagündüz

İlkim Türkkorkmaz

Ataberk Buzlu

İzzetcan Abay

Veysel Yiğit

Berenay Talha Kocaman

Büşra Doğan

Beste Murat

Tufan Aygüney

Merve Ökmen

Mehmet Akif Kater

Yiğit Gökçe

Berin Akşit

Burakcan Alimoğulları

Mert Eser