Design Turkey gezisi ve etkinlikleri

30 Kasım 2012 tarihinde, Atılım Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileri Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi Filiz Özsuca’nın sorumluluğunda T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle, TURQUALITY® kapsamında İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, etkinliklerinden Tasarım ile Yaşam için Değer Yaratmak başlıklı konferansa ve ödül törenine katılım sağladı.

Tasarım iş yaşamına olduğu kadar gündelik yaşam için de pek çok açıdan değer yaratmaktadır. Üretilen ürün, tasarımıyla birlikte yeni bir ekonomik değer kazanır. Ürünün bir ihtiyacımızı karşılaması ve bunun sonucunda hayatımıza getirdiği fayda bir kullanım değeri yaratır. Bu fayda toplum geneline yayılırsa o zaman toplum için bir değer yaratılmış olur. Konferansta tasarımın farklı düzeylerde insan, toplum, çevre ve iş yaşamında yarattığı değer tartışılıp örnek vaka çalışmaları ile tasarım ile değer yaratma süreci irdelendi.

TURQUALITY® Programı kapsamında bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, 30 Kasım 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dünyaca ünlü tasarım uzmanlarının, ön elemeyi geçen başvurular arasından değerlendirdiği toplam 410 endüstriyel tasarımdan, 90’ı İyi Tasarım, 14’ü ise Üstün Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. 19 Kavramsal Tasarım başvurusundan ise 2’si ödül almaya hak kazandı.